Kniha o programovém řízení pro zkušeného projektového manažera

Kniha obsahuje 170 stran plných rad a doporučení sepsaných na základě 40 let praxe v projektovém a posléze i programovém řízení.

Praktická kniha pro projektové manažery, kteří dobře znají procesy řízení projektu, a tak je pro ně lepší poznávat specifika programového řízení v porovnání s ním. Krok za krokem se v knize porovnávají jednotlivé aspekty programového řízení s projektovým a ukazuje se, kde je rozdíl a proč. Kniha se věnuje praktickému popisu, reálným zkušenostem, konkrétním doporučením. Postupně se kniha dostává až k popisu certifikace programového manažera. Praxe autora při přípravě několika úspěšně certifikovaných manažerů programu ukazuje, že tento „srovnávací“ přístup je efektivnější než obvyklý procesní popis.

Zatím na trhu není mnoho publikací v češtině, které by se řízení programů věnovaly. Lze samozřejmě v angličtině studovat patřičný standard. Existuje v cizích jazycích i několik lepších či horších studijních příruček pro přípravu k certifikaci programového manažera. Všechny ale vychází z procesního pohledu, tedy jejich základem je popis procesu řízení programu. Svým pojetím, rozvíjejícím znalosti a zkušenosti projektového manažera, je tato kniha unikátní.

Kniha je k dispozici v některých veřejných knihovnách. Chcete-li mít svou, pak za 290,- Kč plus poštovné ji budete mít papírově, nebo za 150,- Kč elektronicky (k ceně se připočítá DPH). Pro úsporu poštovného je možno dohodnout si osobní předání – knih není mnoho a tak to není problém. V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat. Inspirativní čtení!

Recenze zasvěcených čtenářů

Igor Luhan je průkopníkem programového managementu v Česku. Sám si řízení miliardového programu vyzkoušel na Projektu Automatizovaného systému monitoringu kmitočtového spektra (ASMKS), který byl realizován v letech 2004 až 2009. Igor se začal programovému řízení odborně věnovat, stal se prvním certifikovaným Program Management Professional (PgMP) v Česku a postupně na tuto certifikaci připravil další následovníky. Já jsem se s programovým managementem seznámil právě díky Igorově přednášce „Jak jsem se učil řídit program“ a dodnes na přednášku vzpomínám jako na moment, který mi otevřel oči.

Petr Janiš
viceprezident České komory PMI
zakládající partner Projectman

Kniha Jak jsem potkal programy od priekopníka projektového a programového riadenia Igora Luhana je prvotinou v československom priestore, ktorá do detailov a dôsledkov rozoberá rozdiely medzi projektovým a programovým riadením. Autor stavia na prvé miesto nároky, ktoré program kladie na rolu manažéra, a to najmä na jeho mäkké zručnosti. Polyvalentná vágnosť a nejasnosť cesty, po ktorej sa má programový manažér vydať za pomoci svojej „sebavedomej pokory“ predstavuje najväčšiu výzvu pri jeho práci a už aj z tohto dôvodu stojí kniha za čas strávený jej čítaním.

Daniel Podolský
prezident PMI Slovakia Chapter

Kniha se mi velmi líbila, taková kniha na trhu chyběla. Přál bych si více takových odborníků, kteří by se podělili o své zkušenosti. Přečetl jsem ji rychle, hltal jsem informace. Jsou to totiž informace potřebné pro programové manažery, ale i množství praktických rad pro každého, kdo chce dobře řídit projekty. Každý si vybere to svoje.

David Vejvoda
programový a projektový manažer

Co v knize najdete?

1. část: Jak jsem potkal programové řízení
Rozsah
Změny
Finance
Inkrementálnost
Plánování
Inicializace
Podílníci
Rizika
Infrastruktura programu
Charakter týmu
Rozvoj týmu
Autorita manažera
2. část: Co je program a co je projekt
Definice
Porovnání
Hybridní projektové řízení
3. část: Autorita a osobnost manažera programu
Co je mentoring
Informace k certifikaci PgMP
4. část: Podílníci
Tým programu
Řízení podílníků v programu
Jak konkrétně s kým komunikovat
Facilitací ke konsenzu
Organizace jsou politické
Schůzky programu
5. část: Koordinace programu
Výstupy programu a jejich vymezení
Řízení benefitů
Supervize programu
Architektura a infrastruktura programu
6. část: Řízení a vlastnictví komponent
Vlastnictví programových komponent
Role vlastníka projektu
Problémy vlastnictví projektů
Komunikace
Vliv času
Tranzice komponent a programu
7. část: To, co známe z projektového řízení
Dekompozice
Management kvality
Plánování času a rozhraní
Finanční plánu programu
Změnové řízení
Rizika a jejich řízení
Komunikace a reporting z programu
Příloha1: Rozdíly a shody v procesech mezi PMBOK® a PgMBOK®
Řízení
Způsob řízení programu, srovnání s projektem
Procesy v realizační fázi
Příloha 2: Portfolio a zásady jeho řízení

Ukázky z knihy